Raggsjö är författaren Torgny Lindgrens hemby och hans farmors sommarhus finns fortfarande kvar. Torgny Lindgren är känd i hela Sverige och även utomlands, hans böcker är översatta till över 35 språk och han är med det en av Sveriges mest framgångsrika författare.
Eftersom många av hans böcker utspelar sig i hembygden kring Norsjö så har intresset att besöka hans hemby och en del av de platser som beskrivs i hans böcker ökat. Byaföreningen i Raggsjö har nu gett liv åt ett besöksmål kring Torgny Lindgren och kan med det ta emot de som önskar gå i Torgnys fotspår.
Raggsjö är idag en idyll för den som söker lugn och ro, inspiration eller om man bara vill njuta av storslagen utsikt och naturnära aktiviteter. Vidare kan nu platser från Torgny Lindgrens berättelser besökas, så som Farmors sommarhus och Inrelivägen. Uppsatta vägvisare och skyltar gör det enkelt! Författaren och hans landskap presenteras i en ny utställning med fakta, bilder, ljudupptagningar och underfundigheter. Den har sin plats i byns gamla missionshus, Raggsjö byahus, besöksmålets centrum. I den nyrenoverade lokalen finns också servering med hembakt bröd, försäljning av böcker och souvenirer m.m. Lokalen går även att hyra och det går bra att beställa fika och lättare förtäring till sammankomster av olika slag. Utanför byahuset kan besökaren föreviga sig i det vackra litterära landskapet, tillsammans med nybyggarnas universalredskap för att bryta ny mark – stubbrytaren.
Satsningen ingår i projektet ”Litterär turism i Torgny Lindgrens fotspår, med syfte att utveckla Torgny Lindgrens hembygd, Raggsjöliden, till ett litterärt besöksmål.
Litterär turism som företeelse växer i hela Sverige. Att gräva där man står brukar vara ett lyckat recept för att hitta unika produkter och det är ju precis det som sker i Raggsjö. Pengar söks från Leader och tanken är att färdigställa flera besöksmål med anknytning till Torgny Lindgren inom en snar framtid. Håll ögonen öppna, snart kan du strukturerat vandra runt i Raggsjö – i Torgny Lindgrens fotspår.