Stillhet, makalös utsikt över oändlig Västerbottnisk granskog, gourmethusmanskost och riktigt härliga SPA-behandlingar. Lägg till det en mäng olika aktiviteter och tillgänglighet i alla former så har du Hotell Källan Spa och Konferens, belägen i Åmliden utanför Norsjö mellan kust och fjällvärld i Västerbottens vildmark, en plats där man kan lyssna på tystnaden – en lyxvara.
Ett hotell, en konferensanläggning och ett SPA – lite annorlunda och utöver det vanliga, det är vad Hotell Källan erbjuder sina besökare, vars namn har sitt ursprung från den kallkälla som finns knappt 100 m från anläggningen med ett vatten som i generationer omtalats för sin positiva inverkan på människor och djurs välbefinnande.
På Källan får du tid att ta hand om dig själv, både till kropp och själ. Stanna upp i tillvaron, få ett andrum och finn harmoni. Du har också oanade möjligheter till strövtåg i naturen, bad i badtunna eller i temperead pool.
Hotellet är utformat som en örn som just landat i det storslagna landskapet, ett genomgående tema, inte bara i byggnadens design, utan återfinns även på buffébordet i restaurangen. Maten är i toppklass och salladsbordet vida känt, hotellet har fullständiga rättigheter och en egen vinkällare.