Ammarnäs Stugby är vackert beläget i södra Lappland mitt i Europas största naturreservat, Vindelfjällen.
Inpå knuten rinner en av Europas få oreglerade älvar, Vindelälven. Möjliga kombinationer för att skapa minnen för livet är nästintill obegränsade på Ammarnäs Stugby.
Ammarnäs Stugby är en vackert belägen anläggning i Ammarnäs med fantastisk lokalisering intill Vindelfjällen. Vindelfjällen är Europas största naturreservat med en variationsrik natur som erbjuder rika naturupplevelser och fantastiska marker för jakt och fiske.
Ammarnäs Stugby disponerar över egna jaktområden. Då kan ni bo på fjället i fjällstugor med möjlighet till egen bastu eller i kåtor med utrustning för självhushåll. Ni kan också ha boende i Ammarnäs Stugby och anläggningens egen helikopter flyger er in i vildmarken.
Med anläggningens egna helikopter kan ni ta er dit ni vill eller behöver komma, både på fritiden och i arbetet. Med Lapplandsflyg har ni en unik möjlighet att ta del av Vindelfjällen från ovan.
Ammarnäs Stugby är en komplett anläggning med uthyrning av stugor, snöskotrar, pulkor, skoterkläder, fyrhjulingar, kanoter, vespor, bilar, båtar och mycket, mycket mer.